Ročník 2022 Gravel

Fotoalbum

Výsledky

10.9.2022 7 h ráno a dvůr pivovaru Rychtář, to byl čas a místo, kde se na startu sešli účastníci závodu Montes Ferrei Gravel podzim 2022. Před nimi byla trasa o délce 162 km proplétající se po cestách i necestách pohořím Železných hor. Z přihlášených 40 účastníků se na startu sešlo 31, v řadách zařádila marodka i technické problémy. Díky anglickému startujícímu byla účast mezinárodní.

Rannímu startu předcházela večerní beseda na téma bikepackingu a ultramaratonu s Ondřejem Mohylou, letos třetím na Italy Divide. Začínají jezdkyně a jezdci načerpávali zkušenosti a vstřebávali zážitky ze závodu světové úrovně. Beseda se protáhla více, než se čekalo. Je jasné, že bylo mnoho témat k rozebírání. Takže příští rok na jaře se opět můžeme těšit na besedu s někým z ostřílených borců, který nám přinese zkušenosti ze zahraničních akcí.

Nedlouho po startu při průjezdu Peklem na Čertovině se startovní pole drželo ještě pohromadě. Ale za lesem už došlo k roztrhání balíku. Nástup Milana Kučery začal stíhat Pavel Macháček, pro kterého byl závod s touto délkou takový krátký sprint. Před měsícem vyhrál závod Aljaška Divide s délkou přes 1600 km. Dvojice spolu vydržela až do sjezdu do Třemošnice, kde Pavel měl zásadní defekt a závod ukončil.

Za nimi se vytvořila 7 členná skupina s Ondřejem Mohylou a Brenem Bignellem. V průběhu došlo k přesýpání pořadí jak díky výkonnosti, defektům a i navigačním chybkám. U pramene Sázavy Bren lehce nezvládl lesní terénní vlnky a vystoupil si z kola, Pavel Krejčí s ním kolegiálně zůstal, než se posbíral. Tím oba odpadli ze skupiny. Za Lipkou přijel Bren zpět do skupiny. Mohy se s ním spojil a po pár kilometrech zmizeli v dálce. Skupina se zmenšila a v Žlebských Chvalovicích v dešti se rozpadla na dvojice. U Seče musel Mohy řešit energetický problém s navigací a musel počkat na Jardu Bartůška a s ním dojet.

Další skupina byla také poměrně početná a i v ní docházelo k míchání a pak k rozpadnutí na menší části.

V oblasti Třemošnice většinu účastníků zastihla prudká bouřka a konec byl též v dešti.

Do cíle na pivovarskou louku dorazil za 8h : 32minut na prvním místě Milan Kučera, který si držel první místo od prvních kilometrů závodu. 12 a půl minuty za ním, na druhém místě přijel Bren Bignell a třetí dělené místo patří dvojici Ondřej Mohyla a Jaroslav Bartůšek.

První a jedinou ženou v cíli s časem 12:04 byla hlinecká závodnice Jana Klinecká.

Za povšimnutí stojí 12. místo 16 letého Slávka Nováka s časem 11:02 h, který každou svou účastí lepší svůj čas.

Za pozornost stojí výkon Honzy Peřiny startujícího na 20 let starém krosovém kole na hladkých pedálech a pláštích. Na Včelákově mu došli baterie v světle, tak jel podle svitu měsíce až do Srní, dále si do terénní části bez světel už netroufl a do Hlinska posledních 5 km přijel po silnici. Což ho bohužel vyřadilo z výsledkové listiny. Jeho čas na trati 16 h. Úsměv na jeho tváři v cíli a spokojenost to je to proč to děláme. Jeho výkon je znakem toho, že není nutno mít skvělý stroj a tisíce najetých kilometrů, ale chuť si to užít a odhodlání se s tratí poprat.

Celkově se s tratí v plném rozsahu úspěšně popralo 21 účastníků a 1 účastnice.

Každý kdo dojel do cíle obdržel pamětní medaily, tričko od partnera závodu výrobce plášťů Chayoang s logem závodu a hodnotnou cenu od některého z partnerů.

Uznání patří všem, co se odhodlaně prali s nástrahami tratě.

Pod stany Superior, Rock Machine a Rychtář si všichni užili občerstvení a zábavu, všichni byli plni zážitků z pestré trati, která nabízela spoustu zajímavostí a krás zdejšího kraje.

Pokud došlo v někoho k výměně trackerů a má to vliv na umístění tak to už nedokážeme ovlivnit.

Více na https://montes-ferrei.webnode.cz/vysledky-fota/

Děkujeme všem našim partnerům :

Pivo Rychtář Cyklomax SUPERIOR BIKES Kosektransport s.r.o RockMachine Peklo Čertovina Italinox BIKEPORN.cz a další

Těšte se na jarní Montes bude v novém formátu a bude v něm několik novinek.

Za pořadatele Ondřej Semerád 30.9.2022 Hlinsko

cs_CZCZ